Θέσφατα στην επιστήμη δεν χωράνε. Τώρα θα μου πεις σιγά την "επιστήμη" των δηλώσεων αυθαιρέτων και δεν θα έχεις άδικο.

3. Αυτό με τον αναλυτικό Χάρη ίσως να διαφωνήσω. Στην παρ.5.α του άρθρ.18 αναφέρει "Για τις παραβάσεις, οι οποίες............................................και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.)...." Εδώ το υπόγειο αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια χώρου. Τι λες?
Έχω ακριβώς την ίδια αμφιβολία με σένα.
Όμως...
1) Αν ήταν έτσι τότε γιατί ο νομοθέτης δεν εξαιρεί εκτός της περίπτωσης (ιστ) και την περίπτωση (ιγ) για την εφαρμογή των γενικών διατάξεων υπολογισμού του προστίμου;
Δες πώς το γράφει στο άρθρο 9, §Γ:
"Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η §5 του άρθρου 18 του παρόντος, με την επιφύλαξη της περίπτωσης (ιστ) (σ.σ.: εδώ έπρεπε να γράφει και της περίπτωσης (ιγ)) για την οποία εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις υπολογισμού του προστίμου του παρόντος."

2) Κι άλλοι χώροι που αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.) υπολογίζονται με αναλυτικό. Π.χ. ημιυπαίθριοι χώροι, στέγαστρα, κιόσκια. Υπάρχει δηλαδή προηγούμενο.
Θα μου πεις δεν είναι κλειστοί χώροι και θα έχεις δίκιο.
Αλλά όλοι συμπεριλαμβανομένου των αποθηκών έχουν το κοινό ότι μετρούν στην κάλυψη και στον όγκο, όχι όμως και στη δόμηση. Μάλιστα οι υπόγειοι χώροι αποθήκης δεν μετρούν στον όγκο όπως οι ημιυπαίθριοι. Άρα η περιβαλλοντική ζημιά είναι μικρότερη.

3) Στο Παράρτημα Α' όπως ισχύει μετά την τελευταία τροποίοησή του προ ενός έτους, ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης εφαρμόζεται μόνο όταν έχουμε χώρους κύριας χρήσης! Άρα όχι σε υπόγειες αποθήκες που έχουν βοηθητική χρήση.